Seychely

Seychely základné informácie

Korálové a žulové ostrovy a ostrovčeky Seychel ležia medzi 4 a 10 stupňov južne od rovníka a medzi 480 km a 1600 km od východného pobrežia Afriky v západnej časti Indického oceánu.

Seychely tvorí 115 väčších ostrovov i menších ostrovčekov roztrúsených v západnej časti Indického oceánu na rozlohe 455 km2. Seychely ležia v blízkom susedstve Madagaskaru a východného pobrežia Afriky. Z týchto 115 ostrovov, 43 sú Vnútorné ostrovy a predstavujú najstaršie stredooceánske žulové ostrovy na zemi, zatiaľ čo ďalší 72 ostrovov tvorí nízko položené koralové atoly a útesy ostrovy Vonkajších ostrovov. Na vnútorných ostrovoch žije 99% populácie a zaberajú 54% celkovej rozlohy Seychell.

  • Seychelles, Giant Tortoise - Praslin Island
  • Seychelles, Anse Lazo - Praslin Island
  • Seychelles, Coco de Mer - Praslin Island
  • Seychelles, diving
  • Seychelles, Giant Tortois - Praslin Island
  • Seychelles, Hindu Temple - Victoria, Mahe Island
  • Seychelles, bikes
  • Seychelles, Aride Island
  • Seychelles, Bird Island
  • Seychelles, Cousine Island

Na Seychelských ostrovoch sa nachádzajú 2 atrakcie zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO a to národný park Vallé de Mai na ostrove Praslin, kde rastie unikátny kokosový orech Coco de Mer, ktorý svojím tvarom pripomína ženské lono a najväčší koralový atol Aldabra, na ktorom žije viac ako 150 tisíc gigantických korytnačiek.

 

Seychelly podnebie

Vzhľadom na stabilné počasie sú Seychelské ostrovy celoročnou destináciou pre milovníkov slnka a milovníkov pláže. Teplota na Seycheloch zriedka klesne pod 24 ° C alebo stúpne nad 32 ° C.

Seychelly ležia mimo cyklónového pásma a tak sú mimo oblasti výskytu tajfúnov a tropických búrok. Na Seycheloch sa striedajú 2 ročné obdobia – tzv. juhovýchodný a severovýchodný monzún. Najteplejšími mesiacmi sú marec a apríl, relatívne najchladnejšie obdobie roka je od júna do septembra.

 

Seychelly obyvateľstvo

Na Seychelloch dnes žije viac ako 90 024 (r. 2012) obyvateľov, ktorých predkovia prišli na ostrovy zo všetkých kútov sveta. Seychelské ostrovy prilákali oslobodených otrokov, európskych osadníkov, politických exulantov, dobrodruhov, arabských a perských obchodníkov, rovnako ako Číňanov a Indov.

Počas histórie Seychell tu prichádzali ľudia z Európy, Afriky a Ázie a tieto multi-etnické korene obyvateľstva s odlišnými kultúrami, zvykmi a tradíciami prispeli k dnešnému spôsobu života kreolského národa na Seycheloch.

 

Seychelly jazyk

Na Seychelských ostrovoch sa používajú 3 oficiálne jazyky – kreolský, anglický a francúzsky. Mnoho obyvateľov Seychell hovorí plynule i po nemecky a taliansky.

 

Seychelly náboženstvo

Rímsky katolicizmus je stále dominantným náboženstvom na Seychelloch avšak nachádzajú sa tu i anglikánske a protestantské kostoly ako i miesta uctievania iných náboženstiev. Na ostrovoch Mahé, Praslin a La Digue žijú vedľa seba v harmónii moslimská, hinduistická a bahaistická komunita.

 

Seychelly história

Arabským kupcom boli Seychelské ostrovy známe už v stredoveku. Prví Európania – Portugalci tu pristáli na začiatku 16. Storočia. V roku 1770 tu zriadilo svoju kolóniu Francúzsko, ktorú nazvali podľa vtedajšieho ministra financií Jeana Moreaua De Sechelles. Seychellské ostrovy zostali vo francúzskych rukách až do až do porážky Napoleona v roku 1815 v bitke pri Waterloo. Po vydaní parížskej zmluvy sa Seychelly dostali pod vplyv Veľkej Británie.

V roku 1825 sa hlavným mestom stalo Victoria a Seychelly mali v tom čase už 7000 obyvateľov. Svoju nezávislosť dosiahli Seychelly v roku 1975 a stali sa republikou v rámci Commonwealthu.

V roku 1977 sa Seychelly dostali pod vládu jednej strany na čele s prezidentom Francé Alberta René, ktorý dňa 04. Decembra 1991 oznámil návrat k pluralitnému systému. Prvé pluralitné parlamentné a prezidentské voľby  boli v roku 1993, v ktorých bol zvolený práve Francé Alberta René. Prezidentom bol až do roku 2004, kedy odstúpil. Súčasným prezidentom Seychelských ostrovov je James Alix Michel.

 

Seychelly príroda

Takmer 50% rozlohy Seychell tvoria národné parky a rezervácie a vďaka svojej rovníkovej klíme sú Seychelly domovom pre niektoré z najvzácnejších druhov fauny a flóry na Zemi. Známy je ostrov Albadra, na ktorom žije viac ako 150 tisíc gigantických korytnačiek. Žije tu i vzácny Seychelský čierny papagáj či Seychelský slávik.

Jedine na Seychelloch rastú vzácne palmy endemické Coco-de-mer (lat. Lodoicea maldivica) s najväčšími semenami na svete (kokosový orech), ktorých hmotnosť (celý plod) sa pohybuje medzi 15-30 kg a tvarom pripomína ženské lono. Tieto palmy nájdu návštevníci Seychell v národnom parku Vallé de Mai na ostrove Praslin. Ďalším vzácnym stromom, ktorý môžete nájsť na Seychelloch, je kriticky ohrozený medúzový strom (ang. jellyfish tree, lat. Medusagyne oppositifolia) alebo láčková mäsožravá Nepenthes pervillei.

Seychelly majú prepracovanú politiku ochrany prírody, ktorá vyústila v závideniahodný stupeň ochrany životného prostredia a rôznych ekosystémov.

 

Seychelly kuchyňa

Vplyv mnohých národností žijúcich na Seychelloch sa odráža i v kreolskej kuchyni, ktorá je veľmi pestrá a bohatá.

Nezastupiteľným miestom v miestnej kuchyni majú jedlá pozostávajúce z rýb, chobotnice a morských plodov, ktorým neobyčajnú chuť dodáva napr. kokos, alebo omáčka z chilli, zázvoru či cesnaku.

V kreolskej kuchyni s obľubou používajú miestne ovocie ako napr. papáju melónovú či granátové jablko. Za národnú plodinu sa považuje ryža. Reštaurácie na Seychelloch ponúkajú i výborné čínske a japonské jedlá.